Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor  Bir buz makinesi çeşitli nedenlerle çalışmayı durdurabilir. Buz yapıcılar, buzdolabından bir su borusuna, huniye veya bir su filtresine giden küçük bir su besleme hattından su alır. Buz yapıcı problemlerinin en yaygın nedenleri Bir buz yapıcısının çalışmamasına neden olabilecek birkaç faktör vardır.

Buzdolabı Buz Makinesi Neden Çalışmaz ?

Buzdolabı Buz Makinesi Çalışmıyor ise Buz yapıcı herhangi bir veya yeterli buz yapmıyor gibi görünüyorsa, düşük su basıncı veya hatalı bir su filtresi suçlanabilir. Buz makinesi küçük, bulutlu veya topaklanmış buz yaptığında, kirli su filtresi, düşük su basıncı veya suyunuzda yüksek mineral birikintileri kadar basit bir şey olabilir. Donmuş bir buz kovası durumunda, bazı sorun giderme işlemleri gerekebilir ve servis gerekebilir.

Dondurucu Sıcaklığı -12C’nin Üzerinde

Dondurucu sıcaklığı 10 Fahrenheit (-12C) seviyesinin üzerindeyse, buz yapıcı verimli bir şekilde buz küpleri üretmez. Buz makinesinin düzgün çalışması için dondurucu sıcaklığı 0 ila 5 Fahrenheit (-18 ila -15C) arasında ayarlanmalıdır. Dondurucu sıcaklığı çok yüksekse, kondenser bobinlerinde birikinti olmadığından ve kondenser fanının düzgün çalıştığından emin olun. Ayrıca, evaporatör bobinlerinde don birikip birikmediğini kontrol edin. Evaporatör bobinleri donmuşsa, buz çözme sisteminin bir kısmı muhtemelen başarısız olmuştur.

Su Giriş Valfi

Su giriş vanası, dağıtıcıya ve buz yapıcıya su sağlamak için açılan elektrik kontrollü bir vanadır. Su giriş valfi arızalıysa veya yetersiz basıncı varsa,suyun akmasına izin vermez. Sonuç olarak, buz makinesi buz yapmaz. Valfin düzgün çalışması için en az 20 psi gerekir. Valfe giden su basıncının en az 20 psi olduğundan emin olun. Su basıncı yeterliyse, su giriş vanasına giden gücü kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Su giriş vanası yeterli basınca sahipse ve güç alıyorsa, ancak buz yapıcı buz yapmak için suyla doldurmuyorsa, su giriş vanasını değiştirin.

Buz Yapıcı Grubu

Buz yapıcı grubunun bir bileşeni arızalı olabilir. Buz yapıcı bileşenlerin çoğu ayrı satılmadığından, buz yapıcı grubunun tamamını satın almanız ve değiştirmeniz gerekebilir. R’den önceönce , su giriş vanasını, su hattını ve fanı kontrol edin. Bu parçaların hiçbiri hatalı değilse ve dondurucu sıcaklığı en az 15 Fahrenhayt derece ise, buz yapıcı grubunu değiştirin.

Buz Yapıcı Modülü

Buz yapıcı modülü, buz çıkarma kollarını çevren veya küpleri buz kovasına çıkarmak için bir tepsiyi döndüren bir motorla donatılmıştır. Buz yapıcı tepsisindeki termostat veya sensör yaklaşık 1’e ulaştığında , motor buz küplerini serbest bırakmak için döner. Döngünün sonunda, buz yapıcı modülü, tepsiye su doldurmak için su giriş valfine güç gönderir.  Buz yapıcı modülü arızalıysa, buz yapıcı buz yapmaz veya dağıtmaz.
İlk olarak, modelinize bağlı olarak, açma / kapama düğmesinin açık konumda veya kefalet kolunun aşağı konumda olduğundan emin olun. Buz yapıcı modülünde ejektör bıçakları varsa, buz küplerinin bıçaklara sıkışıp sıkışmadığını kontrol edin. Modülde genellikle bir teknisyenin modülle ilgili sorunları daha fazla teşhis etmek için kullanabileceği test noktaları vardır.

Düşük Su Basıncı

Evin su basıncı yetersiz olabilir. Su giriş vanası, buz ve su pınarı için su sağlar. Su giriş vanasının düzgün çalışması için minimum 20 psi gerekir. Su akışını kontrol edin ve en az 20 psi olup olmadığını belirlemek için basıncı test edin.

Kapı anahtarı

Buzdolabı kapısı açıkken kapı anahtarı buz ve su sebilini kapatır. Kapı anahtarı arızalanırsa, dağıtıcı açılmaz. Kapı anahtarının arızalı olup olmadığını belirlemek için bir multimetre kullanın. Kapı anahtarı etkinleştirildiğinde sürekliliğe sahip değilse değiştirin.

Buz Seviye Kontrol Panosu

Bazı buzdolapları buz kovasındaki buz seviyesini algılamak için kızılötesi ışın kullanır. Buz seviyesi kepçenin tepesine ulaştığında, kızılötesi ışını kesintiye uğratır. Ardından kontrol kartı kapanırbuz yapıcı. Buz seviyesi kirişin altına düştüğünde, kontrol panosu daha fazla buz yapmak için buz yapıcıya sinyal verir. Buz seviyesi kontrol panosu arızalanırsa, buz yapıcı buz yapmayı bırakacaktır. Buz seviyesi kontrol kartına güç geldiğinden emin olun. Buz seviyesi kontrol kartına güç geliyorsa, ancak buz yapıcı çalışmıyorsa, buz seviyesi kontrol kartını değiştirin.

Buz Yapıcı Kalıp Termostatı

Buz yapıcı kalıp termostatı buz kalıbının (buz tepsisi) sıcaklığını izler. Kalıp uygun sıcaklığa ulaştığında, buz yapıcı buz küplerini çıkarır ve buz kalıbını suyla doldurur. benkusurlu termostat kalıp f, buz makinesi buz yapma duracaktır. Termostatın arızalı olup olmadığını belirlemek için sürekliliği test etmek için bir multimetre kullanın. Kalıp termostatının sürekliliği yoksa değiştirin. (Not: Buz yapıcı yeterince soğuk değilse, kalıp termostat kontakları açılır. Termostat kontakları açıksa, buz yapıcı buz yapmaz. Buz yapıcı sıcaklığı, termostat kontakları için genellikle 20 Fahrenhayttan düşük olmalıdır. kapatmak.)

Buz Yapıcı Anahtarı

Buz yapıcı anahtarı arızalı olabilir. Buz yapıcı anahtarının kazayla kapatılması da mümkündür. Açık olduğundan emin olmak için anahtarı kontrol edin. Buz yapıcı anahtarı açıksa,ancak buz makinesi hala çalışmıyorsa, anahtarı süreklilik açısından test etmek için bir multimetre kullanın. Buz yapıcı anahtarının sürekliliği yoksa değiştirin.

Su filtresi

Tıkalı bir su filtresi, dağıtıcıya giden su akışını kısıtlayabilir ve buz makinesinin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Su filtresini uygun şekilde korumak için yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir.için su filtresi yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir .
04 Mayıs 2020
229 kez görüntülendi
Wordpress Tema indir